Centra kulturalne w Krakowie
Centrum Informacji Kulturalnej
ul. św. Jana 2, tel.4217787, fax 4217731
Centrum posiada aktualne informacje o życiu kulturalnym Krakowa oraz prowadzi przedsprzedaż biletów na koncerty i imprezy festiwalowe. Placówka ta wydaje co miesiąc informator kulturalny Karnet w jeżyku polskim i angielskim, w którym znaleźć można wykaz aktualnych imprez, ale także rzeczowe i interesujące wiadomości o instytucjach kulturalnych Krakowa.
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej
ul. Konopnickiej 26, tel.2673753, fax 2674079
Centrum zajmuje się promocją sztuki i kultury japońskiej, organizuje pokazy rzemiosła artystycznego, wystawy malarskie i fotograficzne, projekcje filmowe itp.
Centrum Kultury Żydowskiej
ul. Meiselsa 17, tel.4235587
Mieści się w historycznej żydowskiej dzielnicy Krakowa – na Kazimierzu. Celem tej placówki, zajmującej się organizowaniem sesji, wykładów, wystaw, koncertów, pokazów filmowych, jest ochrona i popularyzacja kultury żydowskiej. Centrum posiada własną bibliotekę, galerię i kawiarnię.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, tel.4218601, fax 4218571
Celem tej instytucji jest wspieranie współpracy i działalności kulturalnej Europy i ochrona jej dziedzictwa kulturowego. Centrum prowadzi działalność naukową, wystawienniczą i wydawniczą, poza tym współorganizuje międzynarodowe kursy dydaktyczne w ramach College for New Europę.
Biuro Festiwalu Kraków
ul. św. Krzyża 1,
Kraków powitał rok 2000 jako Europejskie Miasto Kultury. Taką nazwę nadała jeszcze dziewięciu innym miastom Unia Europejska. Mają one prezentować dorobek kulturalny Europy u progu nowego milenium. Z tej okazji odbyły się liczne okolicznościowe spektakle, koncerty, wystawy itp.
Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 17A, tel.4253644
W XVI w. willa była miejscem spotkań wybitnych osobistości epoki odrodzenia. Dzisiaj powraca się do tych tradycji i tak, jak przed 500 laty, znów jest to miejsce spotkań pisarzy, tłumaczy, naukowców i artystów. Organizowane są tutaj kursy, konferencje, sympozja oraz imprezy kulturalne. Willa Decjusza udostępniana jest zwiedzającym. Pałac otwarty jest dla turystów w każda trzecią niedziele miesiąca, a dodatkowa atrakcję stanowią wykłady z zabytkowym budynkiem, jego właścicielami.