Kalendarz imprez cyklicznych w Krakowie

Kalendarz imprez cyklicznych w Krakowie.

W Krakowie obowiązuje swoisty kalendarz imprez kulturalnych. Ma on ogromne znaczenie głównie dla melomanów, miłośników teatru i filmu, ale oczywiście także i dla wszystkich tych, którzy szukają dobrej rozrywki. Współczesne festiwale i przeglądy współistnieją tu z wieloletnimi, zakorzenionymi w tradycji imprezami kulturalnymi.
Oprócz corocznych imprez odbywać się będą także specjalne pokazy i wydarzenia kulturalne na skale europejską. Obchody rozpocznie uroczystość sylwestrowa, jednocząca wszystkie miasta Europy.

Styczeń

• Koncert Noworoczny – 1 luty – w Filharmonii.
• Koncerty kolęd – Odbywają się w kościołach. Występują zarówno znani artyści, jak i zespoły i chóry amatorskie.

Luty

• Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej – Największa tego typu imprezą a żeglarska na świecie. W czasie przeglądu, któremu towarzysza rozmaite atrakcje, można oklaskiwać polskich i zagranicznych laureatów festiwali muzyki szantowej.

• Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmu Reklamowego.
Konkursy polskich reklam telewizyjnych, radiowych i prasowych. Pokazom konkursowym towarzyszy przegląd filmów nagrodzonych na zachodnich festiwalach.

Marzec

• Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Najstarszy coroczny przegląd teatrów alternatywnych i eksperymentalnych.
Prawdziwe święto teatru. Dla miłośników tej sztuki to niepowtarzalna okazja do spotkań z ciekawymi twórcami, nierzadko są to goście z zagranicy.

• Jazz Juniors – Bardzo ciekawy międzynarodowy konkurs młodych, często dopiero debiutujących, wykonawców jazzowych.

Kwiecień

• Emaus – Huczny odpust odbywający się w poniedziałek wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu. Wśród wystawianych na sprzedaż kolorowych zabawek, piernikowych przysmaków, dewocjonaliów można czasem znaleźć charakterystyczna figurkę kiwającego się Żyda ubranego w tradycyjny strój i czytającego Torę. Trzeba jednak uważać, by zamiast oryginalnej ozdoby nie kupić kiczowatej podróbki. Nazwa odpustu pochodzi od ewangelicznego miasta, w którym zmartwychwstały Chrystus po raz pierwszy spotkał się z uczniami.

• Rękawka – Odpust odbywający się we wtorek po świętach wielkanocnych obok kopca Kraka – Rękawki. Jeśli wierzyć legendzie, mieszkańcy, aby usypać kopiec, nosili ziemie w rękawach – stąd nazwa miejsca. Rękawka zapewnia tradycyjne odpustowe atrakcje: stragany, wesołe miasteczko, zabawę, a oprócz tego degustacje wyrobów krakowskich firm.

• Paka – Święto satyryków i prześmiewców – przegląd młodych kabaretów polskich, głównie studenckich.

• Dni Muzyki Organowej – Cykl koncertów z udziałem wybitnych wykonawców polskich i zagranicznych. Muzyka organowa rozbrzmiewa w różnych punktach miasta, głównie w zabytkowych kościołach.

Maj

• Festiwal Piosenki Studenckiej – Bardzo sympatyczna impreza, która często okazuje się początkiem kariery gwiazd polskiej piosenki. Koncert galowy odbywa się zwykle w ogrodach Muzeum Archeologicznego.

• Juwenalia – Przez trzy dni władzę w mieście dzierżą studenci, a symbolem tej władzy są klucze, które wręcza Prezydent Miasta. Korowody przebierańców, wybory najmilszej studentki, koncerty – to tylko niektóre z imprez towarzyszących temu radosnemu świętu.

• Ogólnopolski i Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych – Światowy i krajowy przegląd filmowej twórczości krótkometrażowej. Laureaci zostają uhonorowani prestiżowymi nagrodami Złotego Smoka i Złotego Lajkonika

Czerwiec

• Festiwal Kultury Żydowskiej – Imprezy związane z tym festiwalem odbywają się głównie na terenie Kazimierza. Organizowane są koncerty muzyki klezmerskiej, recitale, prezentowane są filmy, spektakle teatralne, przyjeżdżają ciekawi goście.

• Wybory „króla kurkowego” – Zgodnie ze starym zwyczajem w poniedziałek po Bożym Ciele, członkowie Bractwa Kurkowego strzelają do drewnianego kura. Zwycięzcę, który zestrzeli z niego ostatnia drzazgę, ogłasza się królem kurkowym, a jego nazwisko wpisuje się Księgi Królewskiej. Ustępujący król oddaje insygnia – zabytkowego srebrnego kura. Członkowie bractwa ubrani są w tradycyjne kontusze.

• Lajkonik – W czasie oktawy Bożego Ciała, w otoczeniu kolorowej drużyny, spaceruje po Krakowie Lajkonik. Pochód zaczyna się na Zwierzyńcu, a kończy na Rynku Głównym, gdzie Lajkonik przejmuje puchar wina od prezydenta miasta i wypija go, wznosząc uroczysty toast za pomyślność Krakowa i krakowian. Nie warto uchylać się przed uderzeniem buławą – wg tradycji ma to przynosić szczęście w miłości. Warto wiedzieć, że wspaniały strój Lajkonika zaprojektował Stanisław Wyspiański.

• Tynieckie Koncerty Organowe – Koncerty trwają przez całe lato i odbywają się w opactwie tynieckim pod Krakowem. Można wtedy podziwiać występy z udziałem organistów-wirtuozów, chórów i zespołów kameralnych. Dojazd autobusem #112.

• Wianki świętojańskie – Tradycyjnie w noc św. Jana Wisłą płyną wianki, puszczane głównie przez dziewczęta. Zwyczaj pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, gdy młode panny wróżyły sobie o przyszłym zamążpójściu. Skromnym dzisiaj wiankom towarzyszy rewia sztucznych ogni i pokazy efektów laserowych.

Lipiec

• Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – Sceną dla artystów tego specyficznego teatru jest Stare Miasto, a członkowie grup teatralnych angażują do wspólnej zabawy przypadkowych widzów – przechodniów. Kolorowo i wesoło.

Sierpień

• Muzyka w Starym Krakowie – Cykl koncertów i recitali odbywających się na terenie całego Krakowa, w scenerii starych kościołów, klasztorów, zabytkowych dziedzińców. Artyści z całego świata wykonują muzykę od średniowiecznej po współczesną.

Wrzesień

• Targi Sztuki Ludowej – Niespotykana okazja do zakupów arcydzieł sztuki ludowej: obrazów malowanych na szkle, cennych figur, rzeźb, ceramiki. Można też nabyć bardziej praktyczne rzeczy, jak ręcznie robione swetry z owczej wełny, nakrycia, haftowane obrusy, serwety.

Październik – Listopad

• Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej – Koncerty muzyki dawnej wykonywanej na starych instrumentach w zabytkowych wnętrzach.

• Zaduszki Jazzowe – Najstarszy festiwal jazzowy w Europie Wschodniej z udziałem wielu gwiazd polskich i zagranicznych.

Grudzień

• Konkurs Szopek Krakowskich – Doroczna konkursowa prezentacja najpiękniejszych szopek odbywa się przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Te niezwykłe dziełka nawiązują formą do architektury krakowskich zabytków, a wśród lalek można rozpoznać znane postaci krakowskiego i polskiego życia publicznego. Nagrodzone i wyróżnione szopki można podziwiać na wystawie w Muzeum Historycznym.

• Targi Bożonarodzeniowe – Na świątecznie przystrojonym Rynku pojawiają się kolorowe stragany, które oferują ozdoby choinkowe, stroiki, słodycze. Dla zgłodniałych jest pieczona kiełbaska i galicyjski „grzaniec” prosto z beczki.

• Korowód kolędników – Występy zespołów kolędniczych z podkrakowskich wsi, prezentacja strojów ludowych, śpiewów i obrzędów bożonarodzeniowych. Kolędnicy wprawdzie zaczepiają, ale zawsze zostawiają z najlepszymi życzeniami.