Kamienice wokół Rynku
Czasy, kiedy budynki wokół krakowskiego rynku współgrały z panującą wokół szarzyzną, na szczęście należą już do przeszłości. Kolorowe, staranie odrestaurowane wyeksponowały swą urodę podkreślaną przez umiejętnie wydobyte detale architektoniczne i zdobienia. Restauracje i kawiarnie z letnimi ogródkami, sklepy i inne tętniące życiem miejsca przyciągające tłumy sprawiają, że wiekowe kamienice mogą czuć się dziś zupełnie młodo.
W okolicach Rynku tak samo intensywnie jak na ulicach toczy się życie na podwórkach, w pasażach, w oficynach i przykamienicznych „ogródkach”. Pasaż Bielaka, który znacznie skraca drogę z Rynku na ul. Stolarską i odwrotnie, został oddany do użytku w 1912 r. Nazwano go na cześć radcy Józefa Bielaka. Obecnie na długości tej wewnętrznej drogi funkcjonuje parę knajpek, sklepów, jedno kino. Uważni przechodnie zauważa urodę portali nad bramami wejściowymi.
Od placu Mariackiego do Grodzkiej
• Nr 6 Kamienica Szara wybudowana w XIV w. Zgodnie z legendą Kazimierz Wielki podarował ją Sarze, swojej kochance, od imienia której pochodzi nazwa budynku. W 1574 r. mieszkał tu przed koronacją Henryk Walezy. Kamienica była niegdyś własnością krakowskich rodów Zborowskich i Zebrzydowskich. Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej rezydował w niej Naczelnik wraz ze sztabem.
• Nr 7 Kamienica Montelupich z gotyckiej przebudowana w XVI w. na renesansową z ciemnym portalem. Tu znajdowała się pierwsza profesjonalna polska poczta. W sieni można zobaczyć renesansowy herb właścicieli – rodziny Montelupich.
• Nr 8 Kamienica Pod Jaszczurami pochodzi z XIV w. Nad portalem widnieje kamienne godło przedstawiające dwa splecione jaszczury. Na parterze działa, niegdyś tylko studencki, dziś ogólnie dostępny klub Pod Jaszczurami.
• Nr 9 Kamienica Bonerowska zachowała XVI-wieczny wygląd z piękną attyką figuralną. W 1604 r. odbyło się tu wesele cara Dymitra Samozwańca z Maryną Mniszchówną. Z kamienicy wiedzie przejście do ul. Stolarskiej zwane Pasażem Bielaka.
• Nr 10 Dom Pod Złotym Karpiem należał w czasach renesansu do Bractwa Włoskiego.
• Nr 13 Z Kamienicą Pod Złotą Głową byli związani krakowscy aptekarze, najpierw rodzina Jana Pipana, potem Jana Szastera. W 1853 r. mieszkał tu generał Józef Chłopicki.