Kawiarnie Krakowskie
Otóż gdyby ktoś dzisiejszymi oczyma mógł ujrzeć dawną kawiarnie krakowską, byłby przerażony. Klasztor. Sami mężczyźni. Kobiety nie chodziły do kawiarni. Mężczyźni tonący w plikach gazet. Tak opisywał krakowskie kawiarnie sprzed wieku Tadeusz Boy-Żeleński. Dzisiaj kawiarnie w Krakowie są nieodłącznym elementem życia towarzyskiego obu płci. Na zjawisko to nakłada się mieszczańska tradycja „bywania”, cyganeryjno-artystyczne życie kawiarniane okresu Młodej Polski i oczywiście klimat, który nadają miastu studenci. Prawdziwą atrakcją są powstałe w ciągu ostatnich lat lokale w podziemiach starych kamienic. Konkurencja jest ogromna. Właściciele prześcigają się w aranżowaniu niebanalnych wnętrz i wymyślaniu dodatkowych atrakcji. Latem kawiarnie przenoszą się na wolne powietrze, tworząc jeden wielki, tętniący życiem salon Krakowa. Nie sposób wymienić wszystkich lokali, poprzestańmy zatem na kilkunastu wybranych, ciekawych miejscach, zachęcając do dalszych poszukiwań.
Jama Michalika
ul. Floriańska 45
Legendarna kawiarnia, miejsce spotkań artystów początków XX stulecia. Lokal ten -dawna Cukiernia Lwowska był własnością Jana Apolinarego Michalika. Wkrótce stał się ulubionym miejscem spotkań malarzy i studentów ze Szkoły Sztuk Pięknych, a później także aktorów i literatów. Ponieważ kawiarnia nie miała okien, wkrótce przemianowano ją na Jamę Michalika. W 1904 r, Jan August Kisielewski wpadł na pomysł, by urządzić tu kabaret. Tak powstał słynny Zielony Balonik. Należący do krakowskiej cyganerii artyści, którzy niemal mieszkali w Jamie, udekorowali Michalikowi ściany własnymi malowidłami, karykaturami, witrażami czy zabawnymi wierszami Dzieła te były często jedyną formą zapłaty, na jaką stać było bywalców tego lokalu. Na szczęście właściciel był wyrozumiały dla swoich niesfornych gości (wiadomo, że artystom wiele się wybacza), dzięki którym zresztą przeszedł do historii. Dziś w odrestaurowanym na wzór „starej” Jamy wnętrzu, ozdobionym witrażami i meblami Karola Frycza i malowidłami Kazimierza Sichulskiego, można znów oglądać występy kabaretu „Jama Michalika”.
Czynne codz. 9.00-22.00.
Redolfi
Rynek Główny 38
Maleńka kawiarnia o ponad stuletniej tradycji. Słynęła ze swoich wspaniałych ciastek, owoców smażonych w cukrze, zwłaszcza kandyzowanych ananasów oraz nalewek, do wyrobu których spirytus sprowadzano z Morawskiej Ostrawy i z Francji. Kawiarnia o włoskich powiązaniach spopularyzowała wśród krakowskiego mieszczaństwa włoskie lody. Dziś przy miniaturowych stolikach oprócz kawy i ciastka, można także zamówić smaczny posiłek. Czynne 9.00-21.00.
Botanica
ul. Bracka 9
Urokliwa kawiarenka, atrakcyjna przede wszystkich dla tych, którzy dobrze się czują wśród roślinności. Można tu wpaść na kawę lub na małą przekąskę. Do wyboru sałatki, pyszne tosty czy „deska serowa”, czyli serowa kombinacja dla smakoszy.
Cafe Larousse
ul. św. Tomasza 22
Skromnych rozmiarów kawiarenka wytapetowana kartami starej encyklopedii Laroussa. Niezwykle sympatyczne miejsce, w którym serwuje się kawę w kilkunastu smakach i wspaniałe domowe ciasto. Czynne 9.00-22.00.
Cafe Malma
Rynek Główny 25
Specjalizuje się w wypiekach francuskich, ciastkach i rogalikach. W lecie Malma przenosi się do ogródka. Działa tu również restauracja.
Czynna 9.00-22.00.
Cafe Molier
ul. Szewska 4
Wśród aktorskiej braci i hałasu flipperów można najeść się ruskich pierogów. Wieczorem klienci gustują raczej w mocniejszych trunkach.
Esplanda
ul. św. Tomasza 30
Doskonałe miejsce dla moli książkowych lub… na nudne spotkanie. Właściwie nie wiadomo, czy to kawiarnia, czy czytelnia, w której podaje się kawę. Sala umeblowana jest bowiem regałami i półeczkami pełnymi książek i czasopism. Można tu znaleźć tytuły naprawdę ze wszystkich dziedzin. Do tego pyszna kawa, choć jej nazwy brzmią nieco tajemniczo. Czynne 10.00-22.00.
Loch Camelot
ul. św. Tomasza 17
Różne rzeczy dzieją się nie tylko we wnętrzu tej kawiarni, ale i przed jej drzwiami. A to pokaz starych dorożek, a to występy górali i szopki bożonarodzeniowe. Piwnica jest siedzibą Kabaretu Camelot. Czynne 17.00-23.00.
Cracovia
ul. Focha 1
Jedna z najlepszych, wielokrotnie nagrodzonych za swoje wyroby, cukierni w Krakowie. Jeśli ktoś w trakcie pobytu w Krakowie świętuje jakąś uroczystość, powinien koniecznie zamówić tort w Cracovii.
Dolce Vita
ul. Grodzka 43
Mocna włoska kawa, a do tego duży wybór włoskich lodów. Wieczorem można potańczyć.
Czynne 12.00-1.00.
Manggha
ul. Starowiślna 10
Mała kawiarenka z secesyjnym wnętrzem i urokliwym ogródkiem. Serwuje się tu niezłą kawę, kilka rodzajów herbat i wspaniałe ciasteczka.
Maska
ul. Jagiellońska 1
Nikogo nie dziwi fakt, że aktorzy już niemal na całym świecie kierują własnymi restauracjami i kawiarniami. Kilka lat Tadeusz Huk urządził w podziemiach Teatru Starego swoją własną kawiarnię, w której bywają artyści krakowskiej sceny, choć oczywiście nie tylko oni. Intrygujące wnętrza, wymyślne wielokolorowe drinki podawane w równie wymyślnych naczyniach. Nieco snobistyczna, ale czy nie można sobie pozwolić na odrobinę snobizmu?
Czynna od 9.00 do ostatniego gościa.
Mozaika
ul. Gołębia 7
Mała, urocza kawiarenka, przytulne miejsce w sam raz na wypicie kawy i skosztowanie pysznej „wuzetki”. Niektórzy twierdzą, że przyrządzają tu najlepsze cappucino w okolicy. Dzięki swemu położeniu (dwa kroki od Instytutu Filologii Polskiej) zyskała sobie przydomek „kawiarni polonistów”. Kameralna atmosfera, artystyczny wystrój i spokojna muzyka. Latem można przysiąść z filiżanka na ławeczce przed kawiarnią. Czynne pn.-pt. 8.00-21.00, sb. 8.00-20.00, nd. 10.00-20.00.
Noworolski
Sukiennice
Tradycyjna kawiarnia krakowskich mieszczan, utrzymana w secesyjnym stylu. Kawę u „Noworola” można wypić w dekoracyjnych wnętrzach jednej z trzech sal: Białej, Lustrzanej lub Liliowej. Niegdyś cukiernia konkurowała z Jamą Michalika. Bywali tutaj najznamienitsi goście, malarze i poeci.
Czynne 8.00-22.00 (latem dłużej).
Panorama
ul. Konopnickiej 8
Kawiarnia na tarasie hotelu Forum, z której rozpościera się przepiękny widok na Wawel, Skałkę i Kazimierz. Wieczorami przygrywa kapela.
Czynne 11.00-22.00.
Pożegnanie z Afryką
ul. św. Tomasza 21
Kawiarnia przy sklepie z wieloma najprzeróżniejszymi gatunkami kawy. Można też podpatrzeć różne sposoby przyrządzenia tego napoju i oczywiście spróbować któregoś z wariantów. Dodatkową atrakcją jest stała wystawa starych pocztówek i antycznych urządzeń do parzenia kawy.
Czynna 10.00-22.00.
Rio
ul. św. Jana 4
Coś dla znawców i smakoszy mocnej, aromatycznej kawy. Mały barek jest często odwiedzany przez krakowski światek naukowy i artystyczny. Nie polecamy cierpiącym na klaustrofobię.
Czynne w godz. 9.00-22.00.
Singer
ul. Izaaka 1
Kawiarnia, która skupia klientelę z kręgów artystycznych i aktorskich. Urządzona nastrojowo i z pomysłem, jest jednym z najpopularniejszych lokali w Krakowie.
Czynna do ostatniego gościa.
Stare Mury
ul. Pijarska 21
Oryginalna i nastrojowa kawiarnia blisko Teatru im. Słowackiego i Dworca Głównego. Kiedyś był to lokal studentów Akademii Sztuk Pięknych. Ściany, stylizowane na polichromię opowiadającą dzieje Krakowa, są ozdobione napisami o tematyce historycznej.
Czynne 8.00-24.00.
U Zalipianek
ul. Szewska 24
Zalipianki to mieszkanki podtarnowskiej wsi – skansenu Zalipie, słynącego z charakterystycznych motywów kwiatowych zdobiących chaty, sprzęty i właściwie wszystko inne. Malowane bukiety można podziwiać też w krakowskiej kawiarni na rogu Szewskiej i Plant. Kelnerki ubrane w barwne ludowe stroje podają m.in. tradycyjny grzany miód.
Czynne 9.00-22.00.
Wiśniowy Sad
ul. Grodzka 33
Każdy, komu bliskie są rosyjskie klimaty, powinien zajrzeć do Wiśniowego Sadu. Czekają tu wariacje na temat wiśni, prawdziwa rosyjska herbata, kawior i ballady Okudżawy. Czasem wieczorami – muzyka na żywo. Czynna 10.00-22.00.
Visa Vis
Rynek Główny 29
Mała sala tuż obok wejścia do Piwnicy pod Baranami. Można tu spotkać „piwnicznych” artystów, ich sympatyków i nie tylko. Czynne 9.00-23.00.
Gołębnik
ul. Gołębia 5
Zlokalizowana obok popularnej kawiarni Mozaika. Duży wybór herbat.
Czynne 8.00-21.00.