Zamek – Wawel – Skarbiec koronny i zbrojownia
Jak przed laty, w parterowych pomieszczeniach północno-wschodniej części zamku przechowuje się skarby wawelskie: insygnia królewskie oraz drogocenne przedmioty i pamiątki historyczne o nieocenionej wartości, które udało się odzyskać i zgromadzić po zawieruchach dziejowych. W czterech salach: Kazimierzowskiej (przyziemie Wieży Władysława Łokietka), Jadwigi i Jagiełły (przyziemie Pawilonu Gotyckiego), na parterze Wieży Zygmunta III Wazy i w sali renesansowej udostępniono dla zwiedzających przedmioty stanowiące tylko niewielką część dawnego skarbu, który powinien tu się znajdować. Można więc ze wszystkich stron obejrzeć XIII-wieczny Szczerbiec, od 1320 r. służący za miecz koronacyjny królów polskich, kielich Kazimierza Wielkiego z 1351 r., XI-wieczne rarytasy: wisior z kryształu górskiego oprawiony w złoto oraz kielich podróżny z pateną, znaleziony w Tyńcu, a ponadto sandały koronacyjne Zygmunta Augusta, płaszcz Sobieskiego, koronę Zygmunta I Starego oraz włócznię św. Maurycego. W gablotach prezentowane są: monety, medale, cenna broń, dary, które otrzymali polscy królowie od innych monarchów i papieży, a także inne kosztowności, a wśród nich oszałamiający bogactwem ołtarzyk pałacowy z 1720 r. (masa perłowa, kość słoniowa, kamienie półszlachetne i szlachetne).
Zbrojownia wawelska zajmująca pięć sal szczyci się najbogatszą kolekcją w kraju. Zgromadzono w niej kopie chorągwi krzyżackich spod Grunwaldu, broń sieczną, drzewcową, palną, artyleryjską, osprzęt jeździecki i inne militaria. Zbrojownia chlubi się polonicami oraz wspaniałą kolekcją broni zachodnioeuropejskiej XVI- i XVII-wiecznej. Osoby niespecjalnie zainteresowane orężem przebiegają zbrojownię szybko, ale nie bez pewnego zdziwienia, wywołanego wielkością niektórych mieczy (kto tym walczył?) i rozmiarami halabard pałacowych.
Nikt tym nie walczył ? chodziła plotka ze król ma na usługach olbrzymy ? wiesz jak musieli spierdalac jak wrogowie zobaczyli same ubrania i orez w obozowisku ?
Na powierzchni juz tego nie uczą 😉